Plastik Cerrahi Uygulamaları Nasıl Yapılır?

Burun Estetiği

Plastik cerrahide herhangi bir onarıma başlamadan önce kural, en basit olan ve en az zarar verecek olan yöntemin belirlenmesidir. Operasyon sırasında öncelikli olarak primer (sütüre etmek) onarılması tercih edilir. Eğer bir doku kaybı söz konusu ise greft (deri yaması) uygulaması gündeme gelir. Bu yöntemin de uygun olmadığı durumlarda flep uygulamalar gündeme gelir. Plastik cerrahide temel kural kaybolan dokulara en yakın ve en uygun olan dokular seçilerek onarımın gerçekleşmesidir. İster plastik cerrahi, ister estetik cerrahi olsun öncelikli olarak kişinin kendinden alınan dokuların kullanılması uygundur. Ancak donör alanlar ya da hastadan alınan dokular uygun değilse başka kaynaklara başvurulur.

Bu Operasyonlar Nelerdir?

Yüz şekil bozukluları: Öncelikli olarak yüz şekil bozuklukları nerede, hangi boyutlarda olduğu ve hangi doku ya da organlarla ilişkili olduğu saptanmalıdır. Buna göre de tedavinin biçim ve içeriği değişmektedir.

Doğumsal kitleler: Vücudun değişik yerlerinde varlığını gösteren kitlelerdir. Çeşitli tetkik ve tarama sonrasında teşhis konularak tedaviye başlanır. Vücudun belli yerlerinde beliren kırmızı lekeler, benler doğumsal kitleler olarak bilinir.

Yarık dudak-damak: Dudak-damak yarığı ile dünyaya gelmiş çocukların tedavisinde büyük ilerlemeler kat edilmiştir. Dudak yarığı için işlem genelde 6-10 haftalıkken, damak yarığı için 3-12 aylıkken gerçekleştirilmektedir. Çoğu ameliyattan olumlu sonuçlar alınarak çocuğun mutlu bir yaşam sürmesi sağlanmıştır.

Deri ve yumuşak doku tümörleri: Bu tümörlerin tedavisi iki aşamadan oluşur. İlk olarak tümör çıkarılır. Daha sonra doku hasarı ya da eksiği olan bölge onarılır.

Çene kapanma bozuklukları: Kapama bozukluğunu meydana getiren sebeplere göre farklılık göstermektedir. Hastanın çiğneme, yutma, ısırma gibi fizyolojik ihtiyaçlarını giderebilmesi amaçlanır. Cerrahi işlem öncesi bir takım uygulamalar yapılır.

El cerrahisi ve tüm hastalıklar: En sık yapılan işlemler; damar, sinir ve eklem hasarını, elde yanma ve yaralanmaları, kırılmış kemikleri onarmadır.

Burun deformasyonları, kopmaları, tümörleri: Doğumsal veya yaralanmalardan kaynaklı şekil bozuklukları giderilir. Soluk almadaki problemlerin önüne geçilmiş olunur. Kopan burun vakalarında büyük bir titizlikle aslına uygun bir şekilde birleştirme gerçekleştirilir.

Kol ve bacaktaki sinir problemleri: Her yaşta görülebilen bu rahatsızlıklar günlük hareketlerin kısıtlanmasına sebep olur. Bacaklardaki kas problemleri ve ellerdeki sinir sıkışmaları hareket kısıtlanmasının dışında vücutta ağrılara da sebep olur. Kol ve bacaktaki sinir problemleri giderilerek hastanın yaşamını kolaylaştırma amaçlanmıştır.

Meme yokluğu, fazla meme dokusu veya asimetrisi: Kanser teşhisinden sonra alınan memenin yerine yapılan operasyonlar ile yenisinin konmasıdır. Bunun dışında memede görülen asimetrik bozuklukların giderilmesi için uygulanan tedavi bu alan kapsamındadır.

Genital organların onarımı, kopan organların dikimi: Bu şekil bozuklukları doğuştan var olabilir ya da sonradan gelişebilir. Kişinin gündelik yaşamını olumsuz etkileyebilir. Bu sebeple tedavi talep edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir